A „Mitől sérül a gyerek lelke” bejegyzésben írtam, hogy a kutatások egyértelműen rámutatnak, hogy a babák sírni hagyása nagyon káros (ezért is ellenzik sokan az alvástréninget). Másfelől egyre többször halljuk, hogy hallgassuk meg a gyerek sírását. Akkor most mi van?
Hát egyrészt az van, hogy nem mindegy, hogy mikor hagyjuk őket sírni.
Másrészről pedig az, hogy nem mindegy, hogy hogyan hagyjuk őket.
Mikor hagyhatom sírni?
Egy magatehetetlen újszülöttet vagy csecsemőt, nem szabad magára hagyni, sírni hagyni. Fel kell venni és meg kell nyugtatni. Ha nem nyugszik meg, akkor is meg kell próbálni, akkor is jobb neki kézben.
A babánk lehet, hogy nem hagyja abba a sírást, de biztonságban érzi magát a kezünkben, azt tanulja, hogy a jelzéseire reagál a környezete, segítenek neki, ha bajban van. Ebből azt tanulja meg, hogy ő fontos, szeretik.
Kutatások azt találták, hogy az a baba, akit sírni hagytak, abba hagyta ugyan a sírást egy idő után, de a stresszhormon szintje ugyanolyan magasan maradt, vagyis nem tanulta meg megnyugtatni magát. Azt nem így tanulják meg a babák, hanem úgy, hogy eleinte mi nyugtatjuk meg, az önszabályozás az együttszabályozással kezdődik. Ezért fontos, hogy nyugodtak tudjunk maradni, amikor a gyerekünk sír.
Tehát egy kisbabát ne hagyjunk sírni, de egy nagyobb gyereknek hagyhatjuk, hogy megélje az érzéseit, de maradjunk a közelében, hogy ha segítségre lesz szüksége, elérjen minket.
De akkor hol a határ? – tették fel nekem a jogos kérdést a minap. Nem tudok ilyen konkrét korról, de én azt gondolom, hogy valahol ott, amikor a gyerek már magától oda tud jönni hozzánk. Míg egy csecsemőnek az egyetlen eszköze, hogy sít és ezzel odahív minket. Addig a totyogók már egész önállóak ezen a téren. Sokszor elég, ha a közelben maradunk és amikor ő készen áll, akkor öleljük, vigasztaljuk.
Hogyan hagyhatom sírni?
A főszabály tehát az, hogy elérhetőnek kell lenni úgy, ahogy azt éppen a gyerek kora és a helyzet megkívánja. A másik fontos dolog, hogy a gyerek rossz érzései és sírása ne rántson be minket is, csak akkor tudjuk megnyugtatni, ha mi is nyugodtak maradunk.
Ha érzelmileg és fizikailag nem elérhető a szülő, amikor a gyerek rossz érzésekkel küzd, az káros. Ha a szülő hagyja, hogy a gyerek megélje a negatív érzéseit és közben fizikailag és érzelmileg elérhető, meg tudja tartani a gyereket, az nagyon hasznos.
Ha tetszett, gyere és csatlakozz a Pozitív Fegyelmezés klubbomhoz. Vagy kövess social média csatornáimon: Instagram, facebook, Tiktok, és Pinteresten is megtalálsz.